Drůbež

Protože máme velkou spotřebu vajec a zároveň dostatečnou zásobu zbytků z jídel, přišlo nám logické pořídit si nějaké slepice. Nejdříve jsme plánovali zakoupit slepice z velkochovů ve stáří 20 týdnů - tedy těsně před snůškou, ale po té co jsme si přečetli, že se jedná o vysoko snáškové finální hybridy, bylo rozhodnuto, že hybridy na náš statek nepatří. Začali jsme hledat nějaké nepřešlechtěné plemeno, které by bylo schopné odchovat potomstvo a patřilo do našeho prostředí. Nejprve nás zaujaly " Šumavanky ", ale po rozhovoru s jejich chovatelem a po jeho doporučení jsme se rozhodli pro Zlatou Českou Kropenku. Nejprve jsme si mysleli, že je možno koupit již velká kuřata, ale jak se ukázalo jedná se o "podpultové" nedostupné zboží. Po té co jsme obtelefonovali všechny chovatele uvedené na WEBu Českých chovatelů a utvrdili se o nedostupnosti takové koupě, kontaktovali jsme líheň paní Havelkové ve Stránecké Zhoři u Měřína a vydali se pro kuřata. 18.5.2011 jsme zakoupili 18 kuřat ( pohlaví zatím neurčeno) - 15 kusů 11ti denních a 3 kusy 3 denní. Cena 19 Kč kus.

V práci jsem sehnal bednu

 

a kuřátka jsme do ní v prádelně ubytovali. Abychom jim zajistilli světlo a teplo  tak jsme zainstalovali dvě žárovky 60W a první týden svítili 24 hodin denně.

 

Další týden jsme přisvěcovali již jen od 5:00 - 21 :00. Zpočátku jsme kuřátka krmili pouze směsí, kterou jsme dostali z líhně. Při pokusu zakoupit další směsi a zjištění, že všechny směsy pro kuřata obsahují geneticky modifikovanou sóju a krev z jatek, jsme se rozhodli pro pronás přijatelnější krmivo a to vločky a pšeničný šrot.

Kuřátkům jsme od 3.6. pořídili venkovní výběh - po prvním rozhodnutí koupit hotové řešení za 9 000 Kč jsme nakonec zvolili řešení A JE TO  - zakoupili jsme v Hornbachu prkna, střechu, pletivo, hřebíky, panty a další potřebné věci to vše za 1600 Kč a za pomoci motorové pily, kladiva a pomocníků z rodiny i spolužáka Jiříka postavili výběh vlastní .

 

 

k 8.6.2011 přežila všechna kuřátka a pěkně rostou

 

Naše kuřátka pocházejí z chovu Ing. Dobrovolného z Rudíkova

9.7.2011 - Ve dvou měsích jsou již naše "kuřátka" spíše kohouty a slepicemi než roztomilými klubíčky chmíří. Kohoutci pravidelně začínají den ranními souboji. Máme již i jednoho kohoutka, který je nejmenší a ostatními neustále pronásledovaný - takové "ošklivé káčátko". Jinak jsme stále bez úhynu. Narůstá nám počet kohoutků - nyní to vidíme na 8 - 9 kohoutků a 9 - 10 slepiček.

 

Byli bychom neradi, pokud by se naši kohoutci ocitli na pekáči, proto se jim pokoušíme zajistit nové domovy. První již našel domov v Kynšperku nad Ohří - tak mu přejeme ať se mu tam líbí.

Konečný poměr kohoutků a slepic - 10 kohoutků a 8 slepic.

 

28.10.2011 - Došlo na usmrcení nadbytečných kohoutů - váha po vykuchání cca 1,5 kg

 

17.11.2011 První vejce