Kvásek

Žitný kvásek

Kvásek je živý organizmus, o který je potřeba s láskou pečovat a pokud péči zanedbáte, může Vám i "chcípnout". Za Vaši péči se Vám bohatě a zdravě odmění.

Péče o kvásek

Kváskový základ dáme do sklenice s víkem. Přidáme žitnou mouku a vodu a dřevěnou násadou od vařečky rozmícháme do hustoty, kdy vařečka drží zapíchnutá v kvásku. Pokud jej necháme při pokojové teplotě, začne velice rychle pracovat a již za 4 hodiny jej můžeme použít pro pečení chleba. Pokud jej hned nepotřebujeme tak jej dáme na chladné místo ( cca 15 st) nebo lednice. V chladu kvásek bez jakékoliv péče vydrží 5 - 7 dní. Po této době jej zkontrolujeme a v případě potřeby ( je řídky) opět nakrmíme žitnou moukou.

 

Proč používat kvásek ?

 

Těsto zadělané kváskem kyne dlouho a pomalu. Kvásek je také choulostivější na zacházení než droždí, a tak mu v moderní době, vyžadující rychlost a odolnost, v naprosté většině případů ustoupil z cesty. Během pomalého kynutí s kváskem však dochází k rozkladu některých bílkovin z mouky na aminokyseliny. Kváskový chléb je tedy mnohem snáze stravitelný než ten běžný. A to není jeho jediná výhoda. Kvásek působí lehce antibioticky, čímž posiluje naši odolnost vůči infekcím a také brání chlebu v plesnivění, takže vydrží déle. Pravý kvásek se připravuje pouze ze žitné mouky a vody a jeho hlavní výhodou je, že v těle dále nekvasí. Žito je pro lidskou výživu vhodnější než pšenice, protože podstatně méně zatěžuje trávicí ústrojí. Obsahuje fluorid vápenatý, velmi důležitý prvek pro stavbu kostí a zubů. Celožitný kváskový chléb čistí krev, vyživuje nervový systém, posiluje svalový systém, upravuje trávení, které je prosto nadýmání a zácpy, a regeneruje činnost jater a slinivky břišní. Z takto připraveného chleba se netloustne a tělo produkuje méně hlenů. Tento chléb vydrží velmi dlouho jako čerstvý.

Převzato : http://sklenarkacz.wordpress.com/category/workshopy/